26. 05. 2022.

Osma Knjižna booka

Osma po redu Knjižna booka, svečanost knjige i čitanja, kojom inače obilježavamo Međunarodni dan dječje knjige i Andersenov rođendanodržala se 27. svibnja s početkom u 12 sati u velikoj auli Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, a posvetili smo je stotoj obljetnici rođenja pjesnikinje Vesne Parun.

Prostor Nacionalne i sveučilišne knjižnice već je bio ukrašen muralom posvećenom Vesni Parun, tako da smo na samom početku programa poslušali stihove njenih pjesama Čežnja i Ushit prema kojima smo dali naziv literarnom natječaju uz Noć knjige:

Ne ostaje mi nego da pjevam.
Da vječno otvaram svoj krug
i nedovršeni svijet uznemirujem svojom slobodom.

Ovogodišnja Knjižna booka vraća se koncepciji prije pandemije, tako da je prvi dio programa namijenjen mlađoj publici, osnovnoškolcima, drugi srednjoškolcima, a spaja ih završnica naših kreativnih natječaja.

Uime organizatora skup su pozdravile predsjednica i dopredsjednica Hrvatske udruge školskih knjižničara Goranka Braim Vlahović i Vanja Jurilj, a uime Nacionalne i sveučilišne knjižnice, koja nam već sedam godina pruža gostoprimstvo, skup je toplo i poticajno pozdravila prof. dr. sc. Ivanka Stričević.

Program za osnovne škole

Motivi pjesama Vesne Parun nadahnuli su učenike viših razreda Osnovne škole Jurja Habdelića pod vodstvom prof. Tamare Kordić Mišković na izradu naslovne scenografije, čije smo pak motive preuzeli za izradu vizualnog identiteta svečanosti.

Stihovima jedne druge pjesnikinje predstavila se učenica 6. razreda Osnovne škole Antuna Mihanovića Sara Vidaković: kazivala nam je Što sam ja tebi more Vesne Krmpotić, a pripremila ju je prof. Nives Glavak.

Svečanost knjige i čitanja mjesto je na kojem predstavljamo i aktivnosti naših podružnica pa su tako izložene nagrađene fotografije s 1. fotografskog natječaja Fotkaj se s knjigom koji je završio na Međunarodni dan dječje knjige. Riječ je o natječaju koji potiče čitanje i pismenost putem fotografije i razvija svijesti o važnosti čitanja slikovnica i knjiga, a organizator je Podružnica Hrvatske udruge školskih knjižničara Istarske županije i Županijsko stručno vijeće školskih knjižničara Istarske županije. Na natječaj su pristigle 53 fotografije iz 29 istarskih osnovnih i srednjih škola, a izloženo je 9 nagrađenih radova.

Učenici 5. razreda Osnovne škole Kneževi Vinogradi Dominic Dumančić, Tara Stanojević i Sergej Lazarević predstavili su nam izložbu Fluid art nastalu u sklopu eTwinning projekta Upoznaj svoje sugrađane kojeg organizira Podružnica Hrvatske udruge školskih knjižničara Osječko-baranjske županije a u kojem su sudjelovali sa svojom školskom knjižničarkom Ivanom Norac. Likovni radovi nastali su posebnom tehnikom acrylic pour, polijevanjem akrilnih boja na slikarsko platno. Dominic nam je i zasvirao Šrotoš na tamburi, točnije braču, a pripremio ga je Dario Harkanovac.

Učenici Osnovne škole Jagode Truhelke iz Osijeka sudjelovali su u međunarodnom eTwinning projektu Igrajmo se glagoljicom! koji nam je predstavila školska knjižničarka Irena Bando, a izloženi su nagrađeni glagoljički straničnici i božićni ukrasi nastali tijekom projekta.

Iako nismo zadali temu Knjižne booke, izvođači kao da su se dogovorili. I sljedeći nastup iz Osnovne škole Bijaći bio je poetski, Stipe Bartulović, učenik 4. razreda izveo nam je monolog Zvonimira Baloga: Kako je slon postao miš. Njegova je mentorica Katarina Radman.

Od Kaštel Novoga do Tuhlja! Iz Osnovne škole Lijepa naša učenica 7. razreda Lucija Gašparić predstavila je pobjednički plakat Vještice u tajnom vrtu otimaju čudnovatu djecu s ovogodišnjeg natjecanja Čitanjem do zvijezda za osnovne škole na kojem je sudjelovala uz školskog knjižničara Davora Žažara.

Iz velikogoričke Osnovne škole Eugena Kvaternika šestašice Pia Teskera i Maša Strineka, kao uvertira za Kanižajadu Limačijadu, kazivale su nam stihove Paje Kanižaja Pjesma o cipelama i Jesen, a pripremila ih je učiteljica Ivana Zec.

Izložbu nastalu suradnjom školske knjižničarke Monike Meštrović i prof. Lidije Klarić Bajka u stripu − stripom do bajke predstavilo je devetero učenika 5. razreda Osnovne škole Nikole Hribara koji su ujedno i autori stripova.

Učenici 3. c razreda i njihova učiteljica Suzana Turković iz III. osnovne škole Bjelovar sudjeluju virtualno − poslali su nam snimku recitala Zvona nastalog prema pjesmama Otona Župančića.

Na kraju prvog dijela programa ekipe triju škola natjecale su se u književnom kvizu koji je pripremila Bojana Beata Doko: pobijedila je ekipa Osnovne škole Nikole Hribara, a ekipe Osnovne škole Klinča Sela i Osnovne škole Eugena Kvaternika dijele drugo mjesto.

Završnice natječaja

Na svečanosti su održane dodjele nagrada za tri naša ovogodišnja natječaja: literarnog natječaja I nedovršeni svijet uznemirujem svojom slobodom (u suradnji s Noći knjige), natječaja za primjenu mrežnih alata Stvarajmo eKreativno! (u suradnji s Podružnicom Hrvatske udruge školskih knjižničara Osječko-baranjske županije) i literarnog natječaja Kanižajada Limačijada.

Literarni nagradni natječaj I nedovršeni svijet uznemirujem svojom slobodom organizirali smo povodom i u suradnji s Noći knjige 2022. Pristiglo nam je 127 literarnih i 40 kreativnih radova iz svih županija Lijepe Naše! Radove su predstavile Vanja Jurilj i Dobrila Zvonarek, članice Povjerenstva, a pročitali su ih nagrađeni učenici uživo ili na videosnimci.

Na 7. natječaj Stvarajmo eKreativno! pristiglo je deset radova u četiri kategorije. Prikazani su svi nagrađeni radovi, a nagrade je dodijelila voditeljica projekta Irena Bando.

Na literarni natječaj Kanižajada Limačijada, posvećen Paji Kanižaju, pristigla su 143 rada, a dodjeli nagrada prisustvovao je i predsjednik Povjerenstva za dodjelu nagrada književnik Božidar Prosenjak. Većina nagrađenih učenika prisustvovala je dodjeli nagrada.

Program za srednje škole

Posljednji dio svečanosti bio je namijenjen učenicima srednjih škola. Gimnazija Sesvete predstavila se dvjema izložbama, izložbom Ti koja imaš nevinije ruke uz stotu godinu rođenja pjesnikinje Vesne Parun i oslikanim slovima u natpisu Godina čitanja, s portretima književnika čije smo velike obljetnice slavili tijekom Godine čitanja 2021. Nastale su suradnjom školske knjižnice i Likovne grupe koju vodi prof. Ina Jozić, a predstavila ih je školska knjižničarka Ruža Jozić i grupa učenika.

XVI. gimnazija predstavila se s monologom Lembacha iz drame U agoniji Miroslava Krleže koji je izveo maturant Antun Antolović pod mentorstvom školske knjižničarke Jadranke Tukša, a učenica 3. razreda Tehničke škole Zagreb Gabrijela Petrac kazivala nam je stihove Frana Galovića Lastavice.

Gornjogradska gimnazija predstavila nam je dio izložbe stripa posvećene 150. obljetnici objavljivanja prvog hrvatskog povijesnog romana Zlatarovo zlato Augusta Šenoe, o samoj izložbi čuli smo knjižničarku Zrinku Brigić koja je predstavila i autoricu stripa Doru Malinarić i Leona Koreta koji nam je kazivao Šenoine stihove.

Gimnazija Tituša Brezovačkog također se bavila Šenoinim stvaralaštvom, predstavili su poster Od Šenoinih do naših Zagrebulja – čitanje gradaa uživo su na pozornici predstavile svoje likovne radove Naslovnice literarnih djela Marija Mihatov i Linda Božan, učenice 3. razreda. Literarni radovi izloženi su na posterima Razredne bajke 1. a, 1. b. i 1. e – tekstovi su nastali su povodom Međunarodnoga mjeseca školskih knjižnica 2021. godine čija je tema bila Bajke i narodne predaje iz svih kutova svijeta. Radovi su nastali u suradnji školske knjižničarke Jadranke Jurić s nastavnicima njene škole.

Kreativnim nastupima predstavile su se učenice Gimnazije Lucijana Vranjanina pod vodstvom školske knjižničarke Ljiljane Centrih-Lovrić: vidjeli smo prezentaciju dviju knjiga učenice-autorice Katarine Markovinović  Pet sestara Još jedna srednjoškolska komedija, a učenica Sara Štrkalj pročitala nam je svoj literarni rad Dan kad sam prvi put vidjela zvijezde.

Na samom kraju svečanosti kolegica Anica Tkalčević iz XV. gimnazije pozvala je sudionike da uz poruke mira uzmu papirnatog ždrala iz košare: učenici njene i Gornjogradske gimnazije s kojom dijele prostor nakon što je njihova škola stradala u potresu izradili su, po uzoru na roman Sadako hoće živjeti, tisuću ždralova!

Naša je poruka iskazana stihovima Vesne Parun: Ako je zemlja ljubav, pjesma je život!

***

Ove je godine Knjižna booka imala i dodatak: nakon Knjižne booke i sljedećeg dana za nagrađene učenike literarnog natječaja Kanižajada Limačijada i njihove mentore i školske knjižničare organizirali smo posjet Podravini, rodnom kraju Paje Kanižaja s bogatim kulturnim programom: Otvaramo knjigu podravskoga blaga!

Cijela svečanost je snimljena i objavljena na YouTube kanalu Udruge.

Izvješće pripremila Goranka Braim Vlahović
Svečanost snimila Jelena Šaban

Odgovori