03. 06. 2024.

Deseta Knjižna booka

U organizaciji Hrvatske udruge školskih knjižničara 14. svibnja 2024. godine održana je 10. Knjižna booka, svečanost knjige i čitanja, u velikoj auli Nacionalne i sveučilišne knjižnice na kojoj je sudjelovalo više od 150 učenika osnovnih i srednjih škola, učitelja i školskih knjižničara.

U samom prostoru dan ranije postavljene su brojne izložbe vezane uz knjigu i čitanje, a pozornicu su krasili likovni radovi pod zajedničkim nazivom Svijet kao začarana šuma posvećen glavnoj temi ove obljetničke Knjižne booke − 150. obljetnici rođenja Ivane Brlić-Mažuranić: triptih učenika Osnovne škole Antuna Mihanovića i diptih učenika Osnovne škole Jurja Habdelića.

Pozdravni govor prof. dr. sc. Ivanke Stričević, glavne ravnateljice Nacionalne i sveučilišne knjižnice

Svečani program otvorila je prof. dr. sc. Ivanka Stričević, glavna ravnateljica Nacionalne i sveučilišne knjižnice koja nas je toplo dočekala i rekla koliko je raduje sve što činimo kako bismo slavili knjigu i čitanje i upoznala nas ukratko s aktivnostima koje je Nacionalna i sveučilišna knjižnica provela i koje svjedoče da interes za knjigu raste.

Pozdravni govor Vanje Jurilj

Vanja Jurilj, dopredsjednica Udruge i pokretačica ove svečanosti nas je riječju i slikom provela kroz proteklih deset godina Knjižne booke, a Goranka Braim Vlahović, predsjednica Hrvatske udruge školskih knjižničara ukratko nas je upoznala s ovogodišnjim programom.

I ove je godine prvi dio programa bio namijenjen učenicima osnovnih škola, sudionici su imali priliku pogledati dramske samostalne ili skupne izvedbe, glazbene točke, videoradove, predstavljanje projekata…

Voditeljice Marta Šebalj i Kiara Lovrek, OŠ Jurja Habdelića

Crvenkapica bakica, OŠ Jurja Habdelića

Vodile su ga osmašice Osnovne škole Jurja Habdelića Kiara Lovrek i Marta Šebalj, a prvu točku Crvenkapica bakica prema tekstu Sanje Lovrenčić izvela je dramska grupa iste škole Jurekova družba pod vodstvom Ivane Babić.

Publika

Franka Vukšić, OŠ Antuna Mihanovića

Slijedila je hrvatska narodna bajka Mala vila, koju je pripovijedala u slavu aorista i imperfekta Franka Vukšić iz 7. razreda Osnovne škole Antuna Mihanovića, njena je mentorica Nives Glavak. Sljedeća pripovjedačica, Marta Hižar iz 6. razreda Osnovne škole Eugena Kvaternika, ispričala nam je legendu Jure Grando o najstarijem europskom vampiru s imenom i prezimenom, a pripremila ju je školska knjižničarka Davorka Facko Vnučec. U prvi razred iste škole idu Nika Pažin i Anabella Pintač koje su s učiteljicom Ivanom Zec pripremile pjesmu Od dođeš do smrtiš, Paje Kanižaja, pjesnika po kojemu se zvao literarni natječaj Kanižajada Limačijada.

Sudionici iz OŠ Eugena Kvaternika

Prvo je nastupio zbor OŠ Jurja Habdelića pod ravnanjem Ane Blažević s pjesmom Arsena Dedića Dobro jutro iz filma Vlak u snijegu snimljenom prema istoimenom romanu još jednog slavljenika – Mate Lovraka (mlađi je 25 godina od Ivane Brlić-Mažuranić), a onda nam se predstavio i sam Mato Lovrak! Iz 4. razreda Osnovne škole Budaševo-Topolovac-Gušće čuli smo Nikolu Vidovića, a monolog u kojemu glumi Matu Lovraka pripremila je njegova učiteljica Ljiljana Slunjski.

Marija Patrlj kao Ivana Brlić-Mažuranić, OŠ Nikole Hribara

Profesorica Marija Patrlj iz Osnovne škole Nikole Hribara, kostimirana u književnicu Ivanu Brlić-Mažuranić, svojim je monologom obradovala prisutne sudionike, a nakon nje smo čuli još jednu Ivanu koja ide u isti razred s Matom Lovrakom: Filipu Medved iz OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće.

Ivana Brlić-Mažuranić i Mato Lovrak i njihova učiteljica, OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće

OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće

Školska knjižničarka Mirjana Čubaković predstavila je projekt i izložbu Fragmenta historiae Sisciensis koji je njena škola provela zajedno s Osnovnom školom 22. lipnja Sisak i Udrugom za brigu o djeci i mladima Radost Budaševo kako bi produbili znanja o povijesnom razvoju i očuvanju kulturne baštine grada Siska, a sudjelovalo je 78 učenika, sedam učitelja i dva knjižničara. Učiteljica Ljiljana Slunjski predstavila je Udrugu za brigu o djeci i mladima Radost Budaševo i njihovu suradnju.

Učenice 3. razreda OŠ Antuna Mihanovića

Marta Subašić, OŠ Antuna Mihanovića

Velik broj školskih knjižničara provodi zanimljive projekte, no promocija čitanja je svakako najvažnija. Kako zainteresirati mlade čitatelje na druženje s knjigom? O Čitanju s upoznavanjem značenja riječi čuli smo učenice 3. razreda Osnovne škole Antuna Mihanovića, a iz iste škole Marta Subašić iz 6. razreda izvela je monolog iz uvijek rado čitanog Dnevnika Pauline P. Sanje Polak.

Izložbe radova OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće i OŠ Antuna Mihanovića

Školska knjižničarka Osnovne škole Nikole Hribara Josipa Radočaj govorila nam je o izložbi Hrvatski Andersen koju je školska knjižnica pripremila za svoje učenike povodom ovogodišnje Noći knjige, a Ena Prodanović, učenica 6. a predstavila je svoj razred s projektom Čitanje ne boli! koji su osmislili pod mentorstvom prof. Antonije Vađić Žilić u sklopu obrade lektire Psima ulaz zabranjen.

I, za kraj ovog prvog dijela programa, pogledali smo kratki video uradak Školska knjižnica – mjesto gdje rastem Osnovne škole Budaševo-Topolovac-Gušće.

Halabooka

Slijedila je Halabooka, književni kviz koji nam je pripremila školska knjižničarka Bojana Beata Doko, natjecale su se ekipe: OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće, OŠ Antuna Mihanovića, OŠ Nikole Hribara, OŠ Jurja Habdelića i pobjednička ekipa OŠ Eugena Kvaternika.

Književni susret s Damirom Karakašem

Kao posebnu književnu poslasticu pripremili smo književni susret s Damirom Karakašem, a osobito zanimljiv razgovor s poznatim autorom vodila je učenica Gimnazije Tituša Brezovačkog, Tonka Lugarić. Njegov su roman Sjećanje šume čitali i učenici njihove gimnazije. Kroz zanimljiva pitanja saznali smo kako autor razmišlja o književnosti, čitanju i  knjižnicama, zašto voli ruske književnike, prisjetio se svojega djetinjstva, srednjoškolskih dana, progovorio o godinama boemskoga života u Parizu…podijelio je s nama svoje dojmove o Dostojevskom, Gogolju, Nabokovu, ali i o mnogim drugim zanimljivim temama.

Dobitnice nagrade u natječaju Svijet kao začarana šuma

Središnji dio programa bio je posvećen završnicama kreativnih natječaja koje provodi Hrvatska udruga školskih knjižničara pa smo tako čuli nagrađene radove literarnog natječaja Svijet kao začarana šuma koji je Udruga provela u suradnji s Noći knjige. U kategoriji učeničkih radova osnovnih škola od 4. do 6. razreda nagrađen je literarni rad Svijet kao začarana šuma Dore Janjatović iz 5. razreda Osnovne škole Nikole Hribara, a u kategoriji od 7. do 8. razreda rad Svijet kao začarana šuma Emily Osmanagić iz 7. razred iste škole. Nagradu za najbolji literarni rad učenika srednjih škola dobio je tekst Isprepleteni svjetovi Sare Lukšić iz Ekonomske, trgovačke i ugostiteljske škole Samobor.

Pogledali smo i nagrađene radove 9. kreativnog natječaja za primjenu mrežnih alata Stvarajmo eKreativno: u kategoriji Kreativna prezentacija projekta nagrađen je rad Kroz književni svijet u sigurniji internet iz Osnovne škole Jure Filipovića iz Barbana, u kategoriji Izrada stripa Učitelj robot iz Osnovne škole Kneževi Vinogradi, u kategoriji Audiovizualna slikovnica Kinder Tin Pero Pingvin iz Osnovne škole Kaštanjer, Pula i u kategoriji Interaktivna priča rad Prošeći Gervaisovim stihovima iz Osnovne škole Drago Gervais, Brešca.

Versi i note, izložba Gornjogradske gimnazije

Nastup Gornjogradske gimnazija

Posljednji je dio programa namijenjen učenicima srednjih škola koji su pripremili jedni za druge. Gornjogradska gimnazija predstavila se izložbom Versi i note nadahnutom stihovima Zlatana Stipišića Gibonnija koja je nastala kao rezultat suradnje školske knjižnice i drugih nastavnih predmeta i profesora. Izložbu su izradile i postavile učenice Erika Erjavec, Ema Capek Hering, Dora Malinarić, Marta Capjak, Matea Markić  i Bela Gavranović uz pomoć knjižničarke Zrinke Brigić. Gornjogradsku gimnaziju, recitacijom pjesme Gospodskom Kastoru Silvija Strahimira Kranjčevića, predstavila je i Ozana Lovrić iz 3. razreda pod mentorstvom prof. Sare Štivčević.

Gospodskom Kastoru Ozane Lovrić iz Gornjogradske gimnazije

Slijedio je dojmljiv Irinin monolog iz Čehovljeve drame Tri sestre u izvođenju Paule Šafranić i uz mentorstvo Branke Drageljević iz Gimnazije Tituša Brezovačkog.

Irinin monolog, Paula Šafranić iz Gimnazije Tituša Brezovačkog

Gimnazija Sesvete svake nas godine oduševi bogatom izložbom, ove su se godine predstavili izložbom uz 700. obljetnicu smrti Marka Pola Putevima svile. 

Izložba Marko Polo – Put svile Gimnazije Sesvete

Škola za modu i dizajn pridružila nam se prošle godine, a ove godine pripremili su izložbu likovnih radova inspiriranih poezijom kanadsko-indijske pjesnikinje Rupi Kaur, a u kojoj su sudjelovali učenici iz smjera dizajneri odjeće. Mentorice su nastavnice Maja Mihalić i Marina Bastašić.

Izložba Škole za modu i dizajn

Učenik Bartol Marinčić, predstavio je, uz školsku knjižničarku Kseniju Banović, taktilne slikovnice za slijepu i slabovidnu djecu Čarobni ormar, nastale u školskom projektu Čarobnjak krojač, s posebnim osvrtom na suradnju s Hrvatskom knjižnicom za slijepe u kojoj je je i sâm Bartol sudjelovao snimajući zvučnu varijantu slikovnice.

Predstavljanje taktilne slikovnice Čarobni ormar

Posljednja točka programa pripala je učenicama Josipi Bitanga i  Erin Brozd iz Gimnazije Lucijana Vranjanina koje su nam predstavile način izrade školskog kviza.

Cijelu svečanost smo i ove godine snimili, a snimka će biti dostupna na našem YouTube kanalu.

Knjižna booka realizirana je uz podršku naših partnera: Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu i nakladničkih kuća: Školske knjige, Alfe, Katarine Zrinski, Mozaik knjige, Naše djece, Lektire i Medus biroa, i uz potporu Ministarstva kulture i medija.

Izvješće pripremila Goranka Braim Vlahović

Odgovori